Chalupa Blatná
info@chalupablatna.cz
+420 774 209 020
Česká Republika

Letní aktivity

Turistické výlety do okolí - cykloturistika - letní lyžování - koupání - kultura

Božídarské rašeliniště - naučná stezka

Božídarské rašeliniště se rozkládá na ploše 930 ha. V roce 1965 bylo vyhlášeno státní přírodní rezervací a je dosud nejrozsáhlejší rezervací Karlovarského kraje. Nepřehlédnutelnou dominantou rašeliniště je hora Špičák (1 115m), čedičová kupa pocházející z druhohor a mladších třetihor. Naučná stezka vznikla v roce 1972. Začíná a končí v obci Boží Dar a provede vás nejhodnotnější částí rašeliniště. Respektujte prosím chodníčky, po kterých je stezka vedená. Výška rašeliny je v rozmezí 0,5 až 3,8m a chodníčky tak chrání nejen tyto vzácné rostliny, ale zároveň i vaše zdraví. Délka trasy je 3,2 km a najdete na ní 12 naučných zastávek, kde se můžete seznámit se zajímavostmi tohoto rostlinného společenstva. První cedule je umístěna před radnicí na náměstí, poslední označuje křižovatku, odkud se můžete napojit na další naučnou stezku Blatenský příkop.

Blatenský příkop - naučná stezka

Blatenský příkop přiváděl vodu z Černé a z oblasti božídarských rašelinišť, ústil pak do Blatenského potoka nedaleko obce Horní Blatná. Roku 1980 byl Blatenský příkop vyhlášen technickou kulturní památkou a dnes vede po celé jeho délce naučná stezka. Začíná asi 1,5 km západně od známého střediska Boží Dar a kousek nad Horní Blatnou se napojuje na neméně zajímavou naučnou stezku Vlčí jámy. Blatenský příkop měří necelých 12 km, má celkem 23 zastávek a v příjemně poklidném tempu vám zabere zhruba 4 hodiny.

Vlčí jámy a Ledová jáma - naučná stezka

Naučná stezka Vlčí jámy začíná na náměstí Sv. Vavřince v Horní Blatné a končí v téže obci u muzea. Má celkem 7 zastávek a měří 5,5 km. Součástí stezky je i Blatenský vrch s rozhlednou, odkud je úžasný výhled do okolí. Z trasy se také můžete pohodlně napojit na známý Blatenský příkop. Vlčí jáma vznikla propadnutím dolu Wolfgang, který byl jedním z největších dolů v okolí. Ve svém nejhlubším místě dosahoval hloubky až 85 metrů. Dno Vlčí jámy je plné zřícených balvanů a ve stěnách rokle ční tmavé otvory slují. Ledovou jámu s věčným ledem a sněhem tvoří 60 m hluboká průrva vzniklá propadnutím středověkého dolu Jiří. I vnejparnějším létě se zde drží sníh a led

Rozhledna Blatenský vrch

Rozhledna Blatenský vrch je vysoká 21 m a nabídne jedinečný pohled na úchvatnou přírodní scenérii okolní krajiny z celkové výšky 1044 metrů nad mořem. Za výstup po 85 schodech budeme odměněni výhledem na téměř všechny dominanty Krušných hor. K rozhledně se dostanete několika způsoby, nejhezčí je po naučné stezce z Horní Blatné okolo Vlčích jam. Další možností je přístup z Horní Blatné po zelené značce ve směru na Rýžovnu a na rozcestí pak odbočíte vlevo po červené až na vrchol (tuto cestu lze v létě absolvovat i autem).

Rozhledna Klínovec

17 metrů vysoká zděná věž byla postavena roku 1884 Krušnohorským spolkem, který ji pojmenoval po císaři Františku Josefovi I. Z ochozu věže se odkrývá nádherný kruhový výhled na hřebeny Krušných hor, Podkrušnohorskou hnědouhelnou pánev, Doupovské hory i Slavkovský les. Za mimořádně dobré viditelnosti bývá vidět také Šumava, Děčínský Sněžník, Lužické hory, Ještěd, Milešovka či Říp. Rozhledna prošla kompletní rekonstrukcí v roce 2012. Na klínovec se dostanete autem nebo sedačkovou lanovkou z Jáchymova.

Krušnohorská magistrála

Cykloturistika

Letní lyžování

  • Landkiting - nečekejte na sníh, lyžovat se dá i v létě

Koupání

Kultura